• mentaliz@outlook.com
  • 0 332 265 37 42

Vajinismus Terapisi Konya

VAJİNİSMUS terapisinde ücretsiz ilk seansa davetlisiniz.Cinsel Terapist&Aile Danışmanı Halime GÖKHAN tarafından yapılacak olan seans ile ilgili

Bilgi ve randevu için (0 332) 265 37 42 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Vajinismus Nedir? Vajinismus Terapisinde Ne olur?

Vajinismus Terapisi Konya: Vajinismus rahatsızlığı başta pubokoksigeus kası (PC) olmak üzere cinsel birleşme sırasında istem dışı pelvik kaslarını aşırı düzeyde kasılmasıdır. Erkeklerin anlatmasıyla partnerlerinin vajenleri etten bir duvara dönüşmektedir. Vajen aşılmaz bir duvar gibidir. Danışanlardan bazıları problemlerinin tanımını yaparken vajenlerinin kapanmış veya vajina girişlerinde sert bir cisim olduğunu söylemektedirler.

Vajinismus rahatsızlığı bayanlar arasında görülme sıklığı yüksek olan bir rahatsızlıktır. Fakat ülkemizde; eğitim, aile içi kültürel değerler, yanlış dini inanç, bilgisizlik vb. sebeplerden dolayı görülme sıklığı batılı ülkelerden görülme oranına göre ortalama 10 kat daha fazladır.

Vajinismus probleminden rahatsız olan bayanlarda, kasılmalar sadece vajinal girişte değil, aynı anda karın, bel, sırt, bacak gibi vücudun pek çok bölgelerinde de olabilmektedir. Çiftlerin ilişkiye girmeleri sonrasında bayanların bu bölgelerinde yaygın bir şekilde kas ağrıları görülebilmektedir. Sayılan bu durumlar da vajinismusun derecesi ile de ilişkilidir.

Vajinismus Terapisi Konya: Vajinismus rahatsızlığı durumunda vajinaya herhangi bir cismin girmesi mümkün değildir ve her türlü vajinal giriş çabasını son derece rahatsızlık verici ya da imkânsızdır. Diğer bir deyişle vajina içerisine her türlü yabancı cismi almada sorun yaşamakta vajinismus belirtileridir.

PC (Pubococcygeus) kasında istemeden kasılma şeklinde kendini gösteren bu vajinal refleks ,yalnızca cinsel ilişki sırasında değil, kadının jinekolojik muayenesi esnasında, tampon kullanma durumunda ya da parmağının vajinaya sokulması gibi vajinaya herhangi bir girişin olması durumunda da ortaya çıkabilmektedir.

Bilinçdışına yerleşmiş bazı korkular ve ya yanlış cinsel bilgilendirilmeler neticesinde, vajinal kanalın 1/3 dış kısmında bulunan pelvik kasları, vücudu zarar görme tehlikesine karşı korurcasına istem dışı olarak-yani şahsın kendi kontrolü dışında-kasılır. Böylece cinsel birleşme yani  penetrasyon  imkansız hale gelir. Pelvik kasları içinde en çok bilineni Pubococcygeus (PC, pubokoksigeus) kasıdır.

 Cinsel ilişkide ne olur?

Her şeyin yolunda gittiği bir akşam partnerinizle ilişkinin ilerlediği ve birleşme boyutunda adeta panik atak benzeri bir durum gelişir. Kadın kendisini birden kasar, bacaklarını sıkıca kapatır, eşini kendini savunur gibi iter, kendini de geriye çeker. Vajinadaki ıslanmada azalır, kuruluğa dönüşür.

Vajinismusta ortaya çıkan bu panik durum bilinçdışındaki yanlış bilgilere ve önyargılara bağlı olarak değişir. Sanki bilinmez bir el beyindeki bir butona basmış ve sistemin kilitlenmesini sağlamıştır.

Panik atak benzeri durumda kalp atışının artması, nefes alış verişinde artış, korku, heyecan sonrası kadın kendini olabildiğince kasar, sıkar ve bu şekilde penisin içeriye girmesini izin vermez. Bu duruma bazen ağrıda eşlik edebilir, bazen sadece korkuda olabilir. Devamında panik halindeki kadın, ilişkiyi devam ettiremez ve bacaklarını sıkıca kapatarak eşini iter, eşini reddederek ilişkiyi sonlandırır.

 Vajinismusta neden birleşme olamaz?

Partnerinize olan sevginiz onunla ortak paylaşımlarınız sayesinde güzel ve keyifli bir hale gelir. Bu keyifli anlara cinsel birliktelik ayrı bir zevk katacaktır. Fakat birlikteliğin cinsel ilişkiye dönmesi durumunda vajinanız birden kasılarak, vajen bölgenizi kapatır. Bu erkek için öyle bir duygudur ki erkek bir duvara çarpmış gibi hisseder. Bazen kasılmalar o kadar şiddetli olur ki canınız yanabilir.

Başka bir durum ise kişinin ilişkiyle ilgili beklentiye girmesidir ki ilişki sırasında acıyacak, kanayacak, patlayacak gibi gerçekte olmayan düşünceler yüzünden ağrı hissetmesidir. İlişki anında acı ve ağrı beklentisi içine girmek kişinin kasılmasına bu ise daha fazla ağrı hissetmesine sebep olurken bu durum kişinin bir kısır döngü içine girmesine sebep olur.

Cinsel ilişki can yakan değil son derece zevk ve haz veren bir şeydir. Fakat vajinismusu olan kadınlarda, beden ve zihin asla cinsel ilişkiye hazır değildir. Cinsel ilişkiyle ilgili bedenin ve zihnin bütüncül bir hareket tarzıda yoktur. Vajinismuslu kadınlarda beden ve zihin ortak hareket edemediğinden olumlu bir deneyime sahip olmadıkları gibi birçok olumsuz cinsel mesajlar vajen kaslarının bir refleks olarak kasılmasına ve vücutta ağrılara sebep olabilmektedir. Bu kasılmalar ve ağrı, acı beklentisi cinsel ilişkiyi olanaksız hale getirirken bazen de kısmi olarak cinsel ilişki olabilmekteyse de ilişkiye ağrı ve acı eşlik etmektedir. Bunun sonucundaysa her acı ve ağrı ya da başarısız girişim, eşini reddetme, zamanla ilişkinin olmazsa olmazı haline gelebilmektedir. Sonuç olarak kişinin korkusu ve kaygısı artarak devam etmekte, cinsel ilişki gibi bir haz ve zevk kaynağı bile acı kaynağına dönüşebilmektedir. Birçok kadın danışanımız eşlerini çok sevmelerine rağmen cinsel ilişki sırasında yaşayacakları korku, acı, ağrı, kaygı yüzünden eşlerinden boşanmayı bile anlık olarak düşünebilmektedirler.

Vajinismus problemi zaman içinde cinsel bir sorun olmaktan da çıkabilmekte bir aile problemine dönüşebilmektedir. Vajinismus, kadın için kadınlığındaki bir eksiklik olarak görülebilmekte iken erkekte ise bir istenmeme, reddedilme olarak düşünebilmektedir. Vajinismus rahatsızlığı öncesinde tahmin bile edilemeyen farklı sorunlara kapı aralayabilmektedir. Evliliklerde soğuma, depresyon, iletişimde aksamalar, geçimsizlik, öfke ve kızgınlık, aldatma ve hatta boşanmalara kadar varabilen sonuçlara sebep olabilmektedir. Vajinismus rahatsızlığı kısa zaman da çözülebilen ve terapisi son derece kolay bir sıkıntıdır. Vakit kaybetmeden bir uzmandan destek alınması önemlidir.

Bütün bu sıkıntılara sebep olan vajinamız diğer vücut organlarımız gibi kendine göre bir işlevi olan sıradan bir organımızdır. Bir nevi geçiş bölgemizdir. Vajınayı çevreleyen son derece güçlü PC kasları hem üreme sistemimizi hem de boşaltım sistemimizde geçiş bölgesi rolü üstlenmektedir.

Bir kadının idrarı geldiğinde, idrarın boşalmaması için PC kaslarını kasar(idrarını tutar). Tuvalette, idrarını yaparken PC kaslarını gevşetir. Yani PC kasları kişinin kendi isteğiyle çalışan bir kasımızdır. Fakat Vajinismuslu kadınlarda cinsel ilişki anında, PC kası üzerindeki var olan bu kontrol kaybedilmektedir. Başka bir açıdan kendi idrarını tutabilen bir kadın cinsel ilişki anında PC kas grubunun kontrolünü kaybederek, kaslarını kontrol edemez hale gelmektedir. İstemli bir şekilde kontrol edilemeyen PC Kas grubu bilinçdışı bir şekilde kontrol edilmeye başlanmaktadır. Artık her türlü jinekolojik muayene, vajinal tampon, temas, cinsel ilişki gibi işlemler sırasında tehdit algısı geliştirerek refleks şeklinde kasılmalara ve kilitlenmeye sebep olabilmektedir. Vajinismus rahatsızlığı olan kadınlarda cinsel ilişki sırasında PC Kas grubu bilinçli olmaksızın kasılır ve vajen girişini kapatarak cinsel ilişkinin meydana gelmesine engel olur.

Vajinismus Terapinizi Ertelemeyin!

Vajinismus terapisinde, cinsel birlikteliğinizin önüne geçen, pelvis kaslarınızın refleks halinde kasılmasını kontrol altına alarak, istemsiz olarak aleyhimize kasılmasını kontrol altına alabilmeyi hedeflemekteyiz. Bilişsel-Davranışçı ve bilinçdışı terapilerle kas belleğinin ve bilinçdışının yeniden düzenlenmesi, yapılandırılmasıyla pelvik kaslarının refleksif bir şekilde kasılmasının önüne geçmeye çalışılarak Vajinismus rahatsızlığında danışanın kolay, kısa zamanda ve kalıcı şekilde kurtulması noktasında yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Günümüzde modern terapi ve tedavi teknikleriyle vajinismus terapisinde kısa sürede ve kalıcı olarak sonuca ulaşmak mümkün olmaktadır. Üzerine gitmediğiniz vajinismus rahatsızlığınız zaman içinde dağdan düşen bir çığ gibi büyüyerek daha da büyük ve aşılması güç sorunlara sebep olabilecektir. Vajinismus rahatsızlığında kısa sürede, kolay bir şekilde ve kalıcı olarak sonuç almak mümkünken ertelemenizin sebebi ne olabilir?

Vajinismusun Farklı Bir Tarifi

Farklı bir tanıma göre vajinismus bir erteleme- kaçınma rahatsızlığıdır. Kariyer, okul, tayin olmak, iş yoğunluğu, rahatsızlığının ne olduğunu bilememek, tedaviden çekinmek, kimseyle paylaşamamak gibi birçok sebepten dolayı tedavilerini-terapilerini sürekli olarak erteleme eğilimine girerler. İşte bu sebeplerden ötürü vajinismus diğer bir tanımı yapılırken ertele ve kaçınma rahatsızlığı olarak tanımlamak yanlış olmasa gerek. Birçok danışan birkaç seanstan sonra vajinismustan kurtulmaya olan inançları artarken kendilerine olan güvenleri de beraberinde artmaktadır. Vajinismus terapisi/tedavisi danışanın durumuna göre değişse de 4 ile 10 seans arası sürebilmektedir. Terapisi bu kadar kolay olan vajinismus rahatsızlığından dolayı kurtulmanın bu kadar kolay olması birçok danışanımızda bu kadar bekledikleri için hayıflanmalarına sebep olmaktadır ve kendilerine hep şu soruyu sormaktadırlar: “Acaba niye bunca zaman bekledim, vajinismus nedir ki, terapisi bu kadar basit miymiş?”

Terapisi/tedavisi son derece kolay olsa da özellikle toplumumuzda sık görülen bir rahatsızlıktır vajinismus. Vajen kaslarının refleks halinde isteğimiz dışında kasılmasıyla bayanın partneriyle ilişkiye girmede ne kadar istekli olursa olsun vajen kaslarının kasılması ve vajen girişini aşılmaz bir duvar haline getirmesi neticesinde ilişki gerçekleşemez. Temelinde psikolojik bir rahatsızlık olan vajinismus daha önce de belirttiğimiz gibi dört ile on seans arasında gerçekleştirilecek bir terapiyle düzelme sağlanmaktadır. Psikologlar ve klinik psikologlar vajinismus rahatsızlığında kişinin hayatını olumsuz düşüncelerin ve duyguların yükünden ötürü fazlasıyla etkilediğini bilseler dahi çözümün hiç de zor olmadığını belirtmektedirler. Konya vajinismus terapisinde uzmanlığı ve deneyimiyle Cinsel Terapist ve Aile Danışmanı Halime Gökhan Mentaliz Psikolojik Danışmanlık bünyesinde bu rahatsızlığı yaşayan bayanlara ilk görüşme de ücret almadan yardımcı olmaktadır.

Vajinismus İle İlgili Diğer Sayfalar:

* Vajinismus Nedir >>

* Konya Vajinismus Tedavisi >>

* Vajinismusun Psikolojik Etkileri >>

Mentaliz Psikolojik Danışmanlık Merkezi Konya


Whatsapp Destek

Erdim Hasip Hakverir

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?