• mentaliz@outlook.com
  • 0 332 265 37 42

Bireysel Terapi Konya

BİREYSEL TERAPİ KONYA

      Bireysel terapi ya da diğer adıyla bireysel psikoterapi/terapi,  danışanın psikolog/terapist ile birlikte yüz yüze/online ve birebir olarak çalışmasıdır. Konya da bireysel terapi hizmetimizde amaçlanan danışanın bedensel/somatik, duygusal, düşünsel, davranışsal olarak uyumsuz gördüğü veya hissettiği yönlerinin azaltılması ya da tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Peki ama terapi nedir? Bireysel terapi ile Konya da bir çoğumuzun aklına klasik psikanalizde kullanılan divan gelir. Genelde danışan bir divana uzanmıştır, psikoterapistin yüz ifadesi neredeyse yok denecek kadar azdır ve terapi “Hadi, çocukluğunuza dönelim” ile başlar. Bu çocukluğumuza dönelim ifadesi çoğu yerde alay konusu olabilmektedir. Aslında psikoterapi boyunca olan maalesef gerçekte bu değildir. Konya bireysel terapi için gerekli eğitimleri alarak bu eğitimleri tamamlamış ruh sağlığı profesyonelleri eşliğinde, duygularınızı, düşüncelerinizi, hayata baktığımız pencereyi, kendiniz ve diğerleri ile ilgili kalıplaşmış inançlarınızı, tutumlarınızı ki iyi-kötü olarak ortaya çıkar, günlük yaşamda sizin bile farkına varamadığınız bilinçdışı  güçlerinizi fark etmenizi sağlayan bazen sancılı, bazen heyecanlı bir keşif sürecidir. Bu keşif sürecinin olmazsa olmaz en önemli sonucu ise yaşadığınız zorluklara/problemlere karşı iç görü/farkındalık kazanmanız, düşünce, davranış ve duygularınızda değişiklik meydana getirmeniz ve bu değişiklikleri hayata, yaşamınıza geçirebilmek için ihtiyacınız olan motivasyonu/gücü ve değişim için içsel dinamiklerinizi belirlemektir. Terapide size eşlik eden psikolog/terapiste, terapist denir. Psikolog/terapistiniz  profesyoneldir ancak aynı zamanda kimi ekollerde sizin dostunuz, kimi ekollerde ise hayatınızda pek var olmayan güvendiğiniz kişi, sırdaşınızdır. Konya bireysel  terapistiniz, her zaman ve her şeye rağmen sizin yanınızda durmaya, sizi anlamaya, yargılamamaya, yıkıcı eleştiri yapmamaya ve şimdiye kadar anlaşılamayan duygularınızı anlamlandırmaya yardımcı olacak kişidir. Bireysel terapistin terapi boyunca yaptığı şey sizi bütün yönleriniz ile anlamaya çalışmak, düşünce ve duygu dayanaklarınızı birlikte keşfetmek ve bunları sizin kabul ettiğiniz gibi anlayarak sistemi sizin gözünüzden size göstermeye çalışmak ve empati kurmaktır. Konya bireysel terapist metaforik anlamda sizin yanınızda yürüyen, farkındalığınızı, kendinizle olan çelişkilerinizi olabildiğince göstermeye çalışan ve sizinle birlikte bir yolculuğa çıkan kişidir. Her ne kadar kulağa hoş ve kolay bir şeymiş gibi gelse de, bu zannedildiği kadar kolay ve rahat bir yolculuk değildir.  Bu yolculukta bireysel terapistiniz yolu tarif etmenizi bekler, yolun krokisinin size ait olduğunu ve bu krokinin sizin olduğunu hatırlatır. Krokiniz, bilişsel terapi gözüyle bakan bir psikolog/terapist olarak baktığımızda; sizin yaşamınız boyunca edindiğiniz temel kabulleriniz, Bireysel terapi Konya şemalarınız ya da yanlış/hatalı düşünceleriniz olabilmektedir.
     Ancak unutmamalısınız ki hiçbir bireysel terapistin elinde sihirli değnek olamadığı gibi hiçbir psikologda Tanrısal güçlere sahip değildir. Sizin sıkıntılarınızı Bireysel Terapi Konya da yine sizin açabildiğiniz ölçüde size yardımcı olabilecektir. Bunun olabilmesi için yolculuğu en iyi şekilde geçirebilmek için danışan olarak sizin de çaba göstermeniz gereklidir. Öyle ki terapiye istekli olmaz, terapiyi aksatır ve terapiye aktif bir şekilde katılmazsanız kişiliğinizi ve geçmişsinizi tüm açıklığıyla göremezsiniz.  Aktif olarak terapiye katılmanızın yanı sıra terapist ile sıcak ve güvenilir bir ilişki kurmak da terapinin gelişimi için önemlidir. Aktif olarak katıldığınız terapi yolculuğu sayesinde, sizin ile birlikte kaderiniz de değişebilir. Kaderiniz hep kişiliğinizde yani alışkanlıklarınızda, duygulanımınızda, doğrularınızda/yanlışlarınızda, alışkanlıklarınızda ya da doğru bildiklerinizde gizlidir. Konya psikolog olarak geçmişinize ve kişiliğinize bakabilmek, nerede, ne zaman ve neyi sürekli tekrar ettiğinizi görebilmek, bunu anlayabilmek geçmişinizi ve geleceğinizi görebilmenizi sağlarız. Böylece aslında kaderinizi/hayatınızı değiştirecek gücü elde etmiş ve bu yolda ilerleme cesaretini elde etmiş olursunuz.

   Bireysel Terapi nedir?

   Peki o zaman bireysel terapi nedir? Zaman zaman içine düştüğümüz, kendimizi ve başkalarını anlamada, başkalarıyla ilişki kurma kalıplarımızı gözden geçirmemizi sağlayan, farkındalık ve içselleştirme süreçlerinin yaşandığı, kendimizi anlama, tanıma ve anlamlandırma sürecinin genel adıdır. Psikolog Konya danışanın duygusal, davranışsal, düşünsel, bedensel sorunlarının- bedende meydana gelen birçok fiziksel rahatsızlığın tanımlanamayan rahatsızlıkların psikolojik sebeplerine bakılması da gerekir-  çözümü noktasında terapistiyle birlikte çıktığı bir yol olarak da değerlendirilebilir. Bireysel psikoterapi/terapi Konya’da Mentaliz Psikolojik Danışmanlık merkezimiz tarafında uzman kadro ile profesyonel olarak verilmektedir. Diğer psikoterapi çeşitleri; Çift ve Aile terapisi, Grup terapisi, Emdr terapisi, Hipnoterapi, Cinsel terapi, Çocuk ve Ergen terapisi, Konya Online terapidir.


     Bireysel Terapinin Amaçları

       Terapinin amaçları nelerdir? Bireysel Terapi Konya Mentaliz Psikolojik Danışmanlık için danışanın, duygusal zorluklarının sebeplerini anlayarak üzerinden gelmesini sağlamak, hayatı boyunca düşünce noktasında bilimce gelmeyen fakat yaşamı boyunca bir döngü halinde tekrar ettiği fark etmediği davranışların farkındalığını kazandırmaya çalışmaktır. Danışanda davranış ve tutum değişikliği sağlamaya çalışmak, eş, aile ve diğer bireylerle olan ilişkilerini düzenleyebilmek, hayatının sorumluluklarını gören ve kabul eden biri haline gelmek, danışanın kendine olan güveninin arttırılması, danışanın problem çözme kabiliyetlerinin arttırılması, farkındalığın arttırılması, psikolojik sıkıntıların bedene yansımalarının ortadan kaldırılması. Konya Psikolog Mentaliz Psikolojik Danışmanlık olarak buna hassasiyet göstermekteyiz.
      Bireysel terapilerin danışan üzerinde psikolojik sıkıntılarının ortadan kalkması, duygusal düzenleme yapabilmesi; öfke, korku, üzüntü, suçluluk, panik, atalet vb. gibi duyguların yıkıcı etkilerinden kurtulmak. Hayatının kontrolünü eline almak, kendini zorunda, suçlu hissetmemek gibi duygusal düzenleme etkileri sayılabilir. Aynı zamanda psikolojik sıkıntıların bedene yansıyan tarafları da olmaktadır. Psikolojik sıkıntıyla çalışılması ne kadar geciktirilirse bu sıkıntının etkilerinin bedene yansıması o kadar artar. Bir türlü tıbbi bir sebebi bulunamayan ağrılar vb. birçok konuda bunun gözlemlenmesi mümkündür.
   Davranışlarımızda değişiklik sağlamak, önce kendimizi düşünebilmek, hayır diyebilmek, başkalarının etkisinde daha az kalmak, kendimizi baskı altında hissetmemek, verdiğimiz kararlara onay aramamak vb. gibi kendi başımıza değiştiremediğimiz fakat onlarla da rahat edemediğimiz birçok sıkıntımızın ele alındığı psikolojik çalışma alanıdır.
   Konya'da dinamik terapi, davranışsal terapi, bilişsel terapi, duygu odaklı terapi, varoluşçu terapi vb. gibi terapi ekolleri kullanan psikologlar/terapistler bulunmaktadır. Terapist kimliği çoğu zaman psikoterapist olarak da bilinir. Terapinin şekli olarak, online ya da fiziksel olarak görüşmeler yapılabilmektedir. Konya da Konya psikolog bireysel terapi konusunda alanında uzman çalışanlarımızla/psikolog ve terapistlerimizle, danışanlarımıza profesyonel hizmet sunmaktayız.

Mentaliz Psikolojik Danışmanlık Merkezi / Psikololog Konya


Whatsapp Destek

Erdim Hasip Hakverir

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?